ZG Prep Classic
Dec. 1-Dec. 3
Dana Barros Basketball Club
1776 Washington Street
Stoughton, MA 02072
Home to national talent, premier institutions and an unmatched experience for fans, media and college coaches alike. The Nation’s biggest and best Prep School basketball event is BACK to kick-off the 2023 season! Over 70 teams from across North America are primed to compete at the beautiful Dana Barros Basketball Club on December 1-3 in front of 150+ College Coaches, National media outlets and incredible fan bases. Schedule and team announcements to be coming soon, make sure you follow along with @ZeroGravityBB on Twitter & Instagram to catch all the action leading up to tip-off.
ZG Prep Classic 2022 Awards:
Most Outstanding Player: AJ Dybantsa [St. Sebastian’s School, Prolific Prep]
Most Valuable Player: Kur Teng [Bradford Christian Academy]
ZG Prep Classic 2021 Awards:
Most Outstanding Player: Leonard Miller [Ft. Erie International, Minnesota Timberwolves]
Most Valuable Player: Kyle Filipowski [Wilbraham & Monson, Duke University]
Media Credentials
Court | Time | Home | Away |
---|---|---|---|
Court 1 | 12:00 PM | Rocky Hill School (RI) | King School (CT) |
Court 1 | 1:30 PM | Royal Crown School (CAN) | Bridgeport Prep (CT) |
Court 1 | 3:00 PM | Brimmer & May School (MA) | Fort Erie International Red (CAN) |
Court 1 | 4:30 PM | Phillips Exeter (NH) | Suffield Academy (CT) |
Court 1 | 6:00 PM | Milton Academy (MA) | Governor's Academy (MA) |
Court 1 | 7:30 PM | St. Sebastian's School (MA) | Tabor Academy (MA) |
Court 3 | 11:00 AM | Newman School Prep (MA) | Putnam Science Elite (CT) |
Court 3 | 12:30 PM | Busche Academy (NH) | West Nottingham Academy (MD) |
Court 3 | 2:00 PM | CATS Academy (MA) | Bridgton Academy (ME) |
Court 3 | 3:45 PM | Lincoln Prep (CAN) | St. Thomas More (CT) |
Court 3 | 5:30 PM | Bradford Christian Academy (MA) | Putnam Science Academy Prep (CT) |
Court 3 | 7:15 PM | Vermont Academy (VT) | Rivers School (MA) |
Court 5 | 11:30 AM | We Believe Academy (CT) | HODAN Prep (CAN) |
Court 5 | 1:00 PM | St. Thomas More Prep 2 (CT) | Fort Erie International (CAN) |
Court 5 | 2:30 PM | Dexter-Southfield (MA) | Thayer Academy (MA) |
Court 5 | 4:00 PM | St. Luke's School (CT) | Roxbury Latin School (MA) |
Court 5 | 5:30 PM | MacDuffie School (MA) | Cushing Academy (MA) |
Court 5 | 7:00 PM | Lee Academy (ME) | Rothesay Netherwood School (CAN) |
Court | Time | Home | Away |
---|---|---|---|
Court 1 | 9:00 AM | Cushing Academy Varsity (MA) | Fort Erie International (CAN) |
Court 1 | 10:30 AM | Greenwich County Day (CT) | Phillips Andover (MA) |
Court 1 | 12:00 PM | Lee Academy (ME) | Darrow School (NY) |
Court 1 | 1:30 PM | King School (CT) | St. Mark's School (MA) |
Court 1 | 3:00 PM | Cheshire Academy (CT) | Northfield Mt. Hermon (MA) |
Court 1 | 4:30 PM | St. Andrew's School (RI) | Polaris Prep (CAN) |
Court 1 | 6:00 PM | PHH Prep (AZ) | Rothesay Netherwood School (CAN) |
Court 1 | 7:30 PM | Lawrence Academy (MA) | Winchendon School (MA) |
Court 3 | 9:30 AM | Austin Prep (MA) | Noble & Greenough School (MA) |
Court 3 | 11:30 AM | Bridgton Academy (ME) | Royal Crown School (CAN) |
Court 3 | 12:45 PM | Wilbraham & Monson (MA) | Fore Erie International Red (CAN) |
Court 3 | 2:30 PM | Phelps School (PA) | Newman School National (MA) |
Court 3 | 4:15 PM | Bridgeport Prep (CT) | Lincoln Prep (CAN) |
Court 3 | 6:00 PM | Brewster Academy Prep (NH) | Brooks School (MA) |
Court 3 | 7:45 PM | St. George's School (RI) | Tilton School (NH) |
Court 5 | 9:15 AM | Governor's Academy (MA) | St. Luke's School (CT) |
Court 5 | 10:45 AM | West Nottingham Academy (MD) | HODAN Prep (CAN) |
Court 5 | 12:15 PM | Deerfield Academy (MA) | Dexter-Southfield (MA) |
Court 5 | 1:45 PM | Millbrook School (NY) | Proctor Academy (NH) |
Court 5 | 3:15 PM | Berkshire School (MA) | Suffield Academy (CT) |
Court 5 | 4:45 PM | Williston Northampton (MA) | MacDuffie School (MA) |
Court 5 | 6:15 PM | Thayer Academy (MA) | Kimball Union Academy (NH) |
Court 5 | 7:45 PM | Winchendon School AA (MA) | Newman School Prep (MA) |
Court | Time | Home | Away |
---|---|---|---|
Court 1 | 9:45 AM | St. Mark's School (MA) | Marianapolis School (CT) |
Court 1 | 11:15 AM | Darrow School (NY) | Fort Erie International Academy (CAN) |
Court 1 | 12:45 PM | Northfield Mt. Hermon (MA) | CATS Academy (MA) |
Court 1 | 2:15 PM | Rivers School (MA) | Canterbury School (CT) |
Court 1 | 3:45 PM | Tabor Academy (MA) | Hotchkiss School (CT) |
Court 1 | 5:15 PM | MacDuffie School (MA) | Lawrence Academy (MA) |
Court 3 | 9:00 AM | PHH Prep (AZ) | Polaris Prep (CAN) |
Court 3 | 10:30 AM | Brimmer & May School (MA) | Brewster Academy Prep (NH) |
Court 3 | 12:15 PM | Worcester Academy (MA) | Phelps School (PA) |
Court 3 | 1:45 PM | Putnam Science Academy (CT) | New Hampton School (NH) |
Court 3 | 3:30 PM | Newman School National (MA) | Cushing Academy (MA) |
Court 3 | 5:15 PM | South Kent School (CT) | Bradford Christian Academy (MA) |
Court 5 | 9:15 AM | Dexter-Southfield (MA) | Austin Prep (MA) |
Court 5 | 10:45 AM | Phillips Andover (MA) | Millbrook School (NY) |
Court 5 | 12:15 PM | Milton Academy (MA) | Berkshire School (MA) |
Court 5 | 1:45 PM | Kimball Union Academy (NH) | Cheshire Academy (CT) |
Court 5 | 3:15 PM | Winchendon School (MA) | St. George's School (RI) |
Court 5 | 4:45 PM | St. Andrew's School (RI) | Loomis Chaffee (CT) |
Court 5 | 6:15 PM | South Kent School Development (CT) | Winchendon School AA (MA) |